Data publikacji: 05.09.2017 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Bezpieczny powrót do szkoły – poznaj pięć praktycznych zasad bezpieczeństwa Kategoria: transport, rodzina
Rozpoczął się rok szkolny, a to oznacza codzienne dojazdy do szkoły i pracy. W porannym pośpiechu nietrudno o błąd na drodze. Co zrobić, aby uniknąć kolizji i wypadku? Podpowiada ekspert firmy Fleet Insurance Services, należącej do Grupy Arval, która jest liderem branży leasingowej na świecie.
Rozpoczął się rok szkolny, a to oznacza codzienne dojazdy do szkoły i pracy. W porannym pośpiechu nietrudno o błąd na drodze. Co zrobić, aby uniknąć kolizji i wypadku? Podpowiada ekspert firmy Fleet Insurance Services, należącej do Grupy Arval, która jest liderem branży leasingowej na świecie.
W pierwszych powakacyjnych dniach ruch na drodze będzie wzmożony, a kontrole drogowe będą o wiele częstsze. Szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy to dzieci wychodzą do szkoły. Warto w tym czasie unikać pośpiechu i wyjeżdżać nieco wcześniej. Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, a można je znacząco zwiększyć stosując się do kilku zasad.
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 r. na polskich drogach doszło do 33 664 wypadków. Ponad 85% z nich nastąpiło z winy kierującego. W tym roku statystyki również nie wyglądają dobrze, ponieważ tylko w ostatni sierpniowy weekend doszło do prawie 300 wypadków. – Polska to kraj, w którym liczba wypadków drogowych jest wyższa, niż w wielu krajach Europy. Pod tym względem jesteśmy w pierwszej dziesiątce państw Unii Europejskiej. Należymy także do czołówki, jeżeli chodzi o liczbę zgonów, które nastąpiły w wyniku wypadków samochodowych – mówi Edyta Kacprzak, Insurance Manager z firmy Fleet Insurance Services należącej do Grupy Arval.
Spółka Arval na co dzień zarządza flotą składającą się z ponad 20 tysięcy samochodów. – Od wielu lat obserwujemy zachowania kierowców na drodze. Szukając sposobów na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem użytkowników samochodów Arval wprowadziliśmy do oferty kompleksowy program szkoleń doskonalenia technik jazdy, czyli Arval Driving Academy – opowiada Edyta Kacprzak.
W ramach pakietu szkoleń uczestnicy poznają między innymi zasady bezpiecznej jazdy, które zostały opracowane przy współpracy ze Szkołą Bezpiecznej Jazdy Renault – partnerem Arval w programie Arval Driving Academy. Wszystkie w prosty sposób poprawią bezpieczeństwo na drodze.
Bezpieczny manewr, czyli zasada LDKM
Niepoprawny sposób zmiany pasa ruchu to jedna z największych bolączek użytkowników polskich dróg. Jak zmienić pas w sposób bezpieczny? Opisuje to prosta zasada LDKM:
LUSTERKO: w lusterku orientujemy się w sytuacji na drodze.
DECYZJA: na powyższej podstawie podejmujemy decyzję, czy możemy bezpiecznie wykonać manewr.
KIERUNKOWSKAZ: jeśli możemy zmienić pas, sygnalizujemy to kierunkowskazem. Konieczne jest wykonanie przynajmniej kilku mignięć (2-3).
MANEWR: wykonujemy ruch kierownicą i płynnie zmieniamy pas ruchu. Kierunkowskaz powinien być cały czas włączony.
Bezpieczny odstęp – zasada trzech sekund
Zasada trzech sekund służy do określania właściwego odstępu od pojazdu znajdującego się przed nami. Polega na tym, aby utrzymać od jadącego przed nami pojazdu odległość wynoszącą – jak wskazuje nazwa – przynajmniej trzy pełne sekundy. Jak to zrobić? Najlepiej sprawdzić, ile czasu upływa pomiędzy chwilą minięcia jakiegoś punktu (na przykład znaku drogowego) przez jadący przed nami samochód a momentem, kiedy sami miniemy ten punkt.
Bezpieczna prędkość
Mało znana w Polsce, ale bardzo użyteczna zasada. Mówi, że powinniśmy zawsze jechać z prędkością pozwalającą zatrzymać się na odcinku drogi, który w danym momencie widzimy. O tej zasadzie powinnyśmy pamiętać zwłaszcza, gdy:
zbliżamy się do zakrętu lub szczytu wzniesienia,
widoczność (lub widzialność) jest zmniejszona z powodu mgły lub deszczu,
jedziemy nieoświetloną drogą w nocy.
Ustawienie fotela i kierownicy
Prawidłowe ustawienie fotela i kierownicy, a także dobra pozycja podczas jazdy ułatwiają kontrolę nad samochodem, a w razie wypadku – zwiększają skuteczność działania pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Na czym polega prawidłowa pozycja za kierownicą?
Odległość fotela od pedałów powinna być taka, aby po pełnym wciśnięciu każdego z nich nogi pozostały lekko zgięte w kolanach.
Kierownicę umieszczamy na tyle blisko, aby móc swobodnie przełożyć nadgarstki przez szczyt koła kierownicy bez wychylania się z fotela, a podczas jazdy móc trzymać kierownicę ugiętymi rękami.
Oparcie fotela ustawiamy w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionowej.
Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien znajdować się jak najbliżej potylicy, a jego szczyt należy ustawić na równi ze szczytem naszej głowy.
Pas bezpieczeństwa nie może być skręcony i powinien przylegać do ciała.
Zasada „opony i asfalt”
Stojąc w korku lub zatrzymując się w kolejce samochodów, stosuj zasadę „opony i asfalt”. Zatrzymaj się w odległości pozwalającej zobaczyć punkty zetknięcia tylnych opon poprzedzającego samochodu z asfaltem. Taki dystans umożliwia skręcenie i ominięcie stojącego przed nami auta w przypadku, gdy:
pojazd przed nami uległ awarii,
musimy zjechać na bok, aby ustąpić miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu,
widzimy, że pojazd jadący za nami, nie zdoła wyhamować.
Ponadto, zachowanie takiej odległości umożliwia sprawniejsze przejechanie przez skrzyżowanie w chwili zmiany światła na zielone.
O Arval Driving Academy
Polski oddział Arval, jako pierwsza firma na rynku flotowym, wprowadził do swojej oferty kompleksowy program szkoleń kierowców – Arval Driving Academy. Zajęcia dla kierowców obejmują m.in. przypomnienie zasad ruchu drogowego, poprawę techniki prowadzenia pojazdu, czy zasady udzielania pierwszej pomocy.
Dzięki udziałowi pracowników w szkoleniach, pracodawcy zyskują pewność, że obniży się poziom szkodowości w ich flocie samochodowej, zostanie zredukowane zużycie paliwa oraz przede wszystkim zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników ruchu drogowego.
Więcej szczegółów: https://www.arval.pl/pl/o-arval/arval-driving-academy źródło: Biuro Prasowe Arval Załączniki: Hashtagi: #transport #rodzina