Data publikacji: 07.09.2018 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Car-sharing ruszy w Katowicach przed szczytem klimatycznym Kategoria: transport, transport
TAURON rozwija swoją ofertę w zakresie elektromobilności. Oprócz budowy i eksploatacji stacji ładowania, Grupa wprowadza usługę car-sharingu dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów odwiedzających Katowice.
System 22 terminali złożony z 4 szybkich stacji ładowania (DC) oraz 18 przyspieszonego ładowania (AC) umożliwi komfortowe poruszanie się po Katowicach samochodem elektrycznym. Ta bazowa infrastruktura będzie służyła m.in. usłudze car-sharingu. Już jesienią użytkownicy będą mogli wypożyczyć jeden z 20 samochodów dostępnych we flocie operatora.
Ponadto, w wyniku przetargu przeprowadzonego przez Urząd Miasta, w Katowicach powstanie kolejnych 30 stacji ładowania, a operatorem 20 z nich będzie TAURON.
– Chcemy, by goście grudniowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach mieli możliwość korzystania z usługi car-sharingu opartej całkowicie o samochody elektryczne. W dłuższej perspektywie, dążymy do tego, by TAURON oferował zewnętrznym podmiotom budowę infrastruktury oraz kompleksowe rozwiązania technologiczne i organizacyjne dla rozwoju elektromobilności – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes TAURON Polska Energia.
Projekt w Katowicach to dla TAURONU początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa car-sharingu traktowane są jako kompetencyjny pilotaż. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania.
Play
00:00
Wycisz
Pełny ekran
Play
1 / 3
W Katowicach będą testowane samochody pięciu najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach.
– Zebrane doświadczenia mają pomóc w przygotowaniu się do efektywnej współpracy z samorządami, a równoległy rozwój infrastruktury i usług wypożyczania pojazdów elektrycznych to próba rozwiązania dylematu – co ma powstać najpierw: rynek czy infrastruktura – mówi Michał Koszałka, prezes zarządu, Magenta Grupa TAURON.
Podczas krynickiego Forum Ekonomicznego, TAURON podpisał list intencyjny z portem lotniczym w Balicach, dotyczący rozwoju infrastruktury dla elektromobilności. Na krakowskim lotnisku jeszcze w tym roku powstanie stacja szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiająca naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut. Z infrastruktury tej dzięki dogodnej lokalizacji lotniska, będą mogli korzystać mieszkańcy Krakowa, a także kierowcy podróżujący autostradą A4.
Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie TAURON odpowiedzialna jest spółka Magenta Grupa TAURON, specjalizująca się w budowie i eksploatacji stacji ładowania pojazdów. Spółka ta powstała w ubiegłym roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych. źródło: Biuro Prasowe TAURON Polska Energia SA Załączniki: Hashtagi: #transport #transport