sprawy społeczne transport

Jadąc na Święta uważaj na tych ulicach! Raport Ergo Hestii

Jadąc na Święta uważaj na tych ulicach! Raport Ergo Hestii
W każdym mieście są miejsca uznawane za szczególnie niebezpieczne, w których często dochodzi do wypadków i kolizji. W zeszłym

Data publikacji: 29.03.2013 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jadąc na Święta uważaj na tych ulicach! Raport Ergo Hestii Kategoria: sprawy społeczne, transport

W każdym mieście są miejsca uznawane za szczególnie niebezpieczne, w których często dochodzi do wypadków i kolizji. W zeszłym roku

W każdym mieście są miejsca uznawane za szczególnie niebezpieczne, w których często dochodzi do wypadków i kolizji. W zeszłym roku w Warszawie najwięcej wypadków zdarzyło się na Alejach Jerozolimskich. Według statystyk to najbardziej niebezpieczna ulica w Polsce. Do wielu zdarzeń doszło również w Gdańsku na ulicy Grunwaldzkiej, w Szczecinie na alei Wojska Polskiego oraz w Poznaniu na ulicy Głogowskiej. Pamiętaj, aby w drodze na Święta w tych miejscach zachować szczególną ostrożność!

Według wstępnych danych Policji w 2012 roku doszło do 36 927 wypadków drogowych oraz 337 943 kolizji. Wiele spośród tych zdarzeń miało miejsce w miastach, dlatego ważne jest, by poruszając się po mieście samochodem pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – szczególnie w okolicach niebezpiecznych miejsc.

Mimo, że w miastach nie poruszamy się z tak dużymi prędkościami jak w terenie niezabudowanym, skutki kolizji i wypadków również mogą być poważne. Z danych przygotowanych przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń STU Ergo Hestia na podstawie analizy szkód wynika, że w każdym większym mieście są tzw. „niebezpieczne punkty”.

Gdzie jest najłatwiej o stłuczkę?

Jak wynika z raportów szkodowych Ergo Hestii, najniebezpieczniejszą ulicą w Polsce są Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Aż 3 proc. spośród wszystkich 12 506 zdarzeń zarejestrowanych w tym mieście przez sopockiego ubezpieczyciela w ub.r. miało miejsce właśnie tam. Stosunkowo wiele kolizji wydarzyło się również na ul. Puławskiej (2 proc.) oraz na alei Jana Pawła II (1 proc.)

Zdecydowanie najwięcej wypadków i kolizji zarejestrowano w Warszawie, jednak w każdym większym mieście jest sporo niebezpiecznych miejsc. Ulica Grunwaldzka w Gdańsku,aleja Wojska Polskiego w Szczecinie oraz ulica Głogowska w Poznaniu to miejsca, w których wyjątkowo często dochodzi do zdarzeń drogowych.

A to już wiesz?  Jak bezpiecznie podróżować w wakacje?

– Natężenie ruchu z roku na rok jest coraz większe, a kierowcy niestety często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej do kolizji dochodzi m.in. z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu lub nieprawidłowej zmiany pasa ruchu – mówi Filip Nerc, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód – Likwidacja Ergo Hestii. – Wśród przyczyn można również wymienić niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz rutynę, zmęczenie i nieuwagę kierowców – dodaje Filip Nerc.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo stłuczki?

Przestrzeganie przepisów to podstawa. Warto jednak, poza przepisową jazdą, pamiętać o elementarnych zasadach zwiększających nasze bezpieczeństwo na drodze. Na co zwracać uwagę jeżdżąc po mieście?

Radzi Michał Kościuszko – utytułowany rajdowiec i ekspert bezpiecznej jazdy:

Do wielu wypadków dochodzi w trakcie zmiany pasa ruchu. 
Przed wykonaniem manewru upewnij się, że w pobliżu nie znajdują się inne pojazdy. Wykonuj płynne ruchy kierownicą i delikatnie wciskaj pedał gazu. Pamiętaj o prawidłowej pozycji rąk na kierownicy.
Wielu kierowców na co dzień jeździ bez pasażerów.
Pamiętaj, że każdy pasażer zwiększa wagę auta. Dodatkowa waga to dłuższy proces hamowania i inna przyczepność.
W przypadku poślizgu na zakręcie nie wciskaj gwałtownie gazu.
Dodaj go wychodząc z zakrętu. Ostrożnie używaj hamulca, aby zachować przyczepność tylnej osi.
Trzymanie kierownicy
Jazda na wprost: obie ręce na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia.” Skręt w prawo: lewa ręka prowadzi, prawa odbiera kierownicę. Skręt w lewo: prawa ręka jest prowadząca, lewa odbiera kierownicę.
Pamiętaj o właściwej pozycji za kierownicą
Fotel ustaw wystarczająco blisko kierownicy. Plecy powinny dotykać oparcia fotela. Ręce oraz lewa noga na sprzęgle nie powinny być wyprostowane.
Ostre hamowanie

– Z ABS

Wciśnij sprzęgło i hamulec jednocześnie. Trzymaj wciśnięte pedały aż do zatrzymania. Unikaj zbyt mocnych skrętów. Kontroluj sytuację za pojazdem.

A to już wiesz?  Dzisiaj Dzień Kulturalnego Kierowcy

– Bez ABS

Wciśnij sprzęgło i hamuj pulsacyjnie. Wymijając przeszkodę puść hamulec aż do zakończenia mijania. Kontroluj sytuację za pojazdem.

Więcej porad znajdziesz na profilu Ergo Hestii w serwisie Facebook: www.facebook.com/grupaergohestia źródło: Biuro Prasowe ERGO Hestia SA Załączniki: Jadąc na Święta uważaj na tych ulicach! Raport Ergo Hestii sprawy społeczne, transport - W każdym mieście są miejsca uznawane za szczególnie niebezpieczne, w których często dochodzi do wypadków i kolizji. W zeszłym roku Hashtagi: #sprawy społeczne #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy