środowisko naturalne/ekologia transport

Oszukują na AdBlue® i zatruwają powietrze

Oszukują na AdBlue® i zatruwają powietrze
Zbliża się sezon smogowy. W trosce o czystość powietrza inspekcja transportu drogowego od kilku lat próbuje wyeliminować te samochody, w których został wycięty filtr cząstek stałych DPF. Okazuje się jednak, że to nie jedyny problem, bowiem nieuczciwi właściciele samochodów zaczynają oszczędzać również na… płynie AdBlue®. Czym jest AdBlue® i czy warto ingerować w oprogramowanie swojego samochodu? Jakie są tego

Data publikacji: 06.12.2017 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Oszukują na AdBlue® i zatruwają powietrze Kategoria: środowisko naturalne/ekologia, transport

Zbliża się sezon smogowy. W trosce o czystość powietrza inspekcja transportu drogowego od kilku lat próbuje wyeliminować te samochody, w których został wycięty filtr cząstek stałych DPF. Okazuje się jednak, że to nie jedyny problem, bowiem nieuczciwi właściciele samochodów zaczynają oszczędzać również na… płynie AdBlue®. Czym jest AdBlue® i czy warto ingerować w oprogramowanie swojego samochodu? Jakie są tego konsekwencje?

Zbliża się sezon smogowy. W trosce o czystość powietrza inspekcja transportu drogowego od kilku lat próbuje wyeliminować te samochody, w których został wycięty filtr cząstek stałych DPF. Okazuje się jednak, że to nie jedyny problem, bowiem nieuczciwi właściciele samochodów zaczynają oszczędzać również na… płynie AdBlue®. Czym jest AdBlue® i czy warto ingerować w oprogramowanie swojego samochodu? Jakie są tego konsekwencje?

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że w ostatnich tygodniach podczas rutynowych kontroli zagranicznych przewoźników, odkryto kilkanaście przypadków używania niedozwolonych emulatorów AdBlue® zamontowanych w pojazdach. AdBlue® jest to 32,5% wysokiej czystości wodny roztwór mocznika, który stosowany jest jako reduktor mający na celu rozłożenie szkodliwych dla środowiska tlenków azotu.

Nielegalne emulatory AdBlue®

W Polsce istnieją firmy, które oferują nielegalne emulatory AdBlue®. Takie rozwiązanie wyłącza obsługę układu odpowiedzialnego w samochodzie za AdBlue® poprzez zmianę oprogramowania auta. Emulator przekazuje do silnika informacje o sprawnie działających podzespołach układu redukcji spalin pomimo braku płynu w zbiorniku. Należy pamiętać, że jest to tylko symulacja pracy układu.

Taka ingerencja w fabryczne oprogramowanie jest bardzo niebezpieczna. Producenci aut nie zezwalają na własne modyfikacje software’u – grozi to nie tylko utratą gwarancji, ale również zmniejszeniem bezpieczeństwa na drodze – mówi Edyta Bagińska-Jóźwiak z firmy Kingspan Environmental, producenta innowacyjnych rozwiązań w zakresie magazynowania i dystrybucji AdBlue®. – Ponadto za używanie takiego oprogramowania lub urządzeń kierowcom grozi nawet kilkuset złotowy mandat oraz skierowanie do serwisu, który usunie nieodpowiednie oprogramowanie oraz aktualizacje – dodaje.

A to już wiesz?  Co najbardziej irytuje Polaków podczas podróży?

Smog w Polsce

Dlaczego sprawna i odpowiednio działająca instalacja AdBlue® jest ważna? Ponieważ nadchodzi sezon zimowy, w którym smog będzie coraz większy. Niska temperatura w połączeniu ze szkodliwymi spalinami i intensywnym paleniem w piecach nie tylko źle wpływa na zdrowie, ale również na widoczność na drodze. Ta spada o kilkadziesiąt procent – czasami widoczność ograniczona jest do kilkuset metrów. Przy zwiększonym natężeniu ruchu te wartości są jeszcze większe, zwłaszcza w Warszawie oraz na Śląsku – tylko w największych polskich miastach transport publiczny odpowiada za ok. 60% spalin.

Smog, który występuje w Polsce zwany jest smogiem londyńskim. W jego składzie dominują dwutlenki siarki i węgla oraz tlenki azotu. Warto wiedzieć, że to właśnie m.in. dzięki AdBlue® można zmniejszyć obecność tlenków azotu przedostających się z silnika do atmosfery o  90%.

Od 1 września 2017 w sprzedaży dostępne są wyłącznie te samochody dostawcze, które spełniają rygorystyczną normę Euro 6. Ogranicza ona dopuszczalną wartość cząstek stałych w spalinach o 50%, węglowodorów o 70%, a tlenków azotu aż o 80%. To właśnie dzięki niej jakość powietrza może znacząco się poprawić, co wobec prognozowanych nawet 50 tys. nowych aut ciężarowych na polskich drogach do końca 2018 roku jest kluczowe.

W tym kontekście istotny jest dostęp do roztworu AdBlue®. Ten jest jeszcze ograniczony, ale na szczęście powoli to się zmienia. Dystrybutory i zbiorniki z AdBlue® pojawiają się już nie tylko na stacjach benzynowych, ale także na prywatnych stacjach paliw firm transportowych.

To wszystko sprawia, że nasze powietrze jest czystsze.

  źródło: Biuro Prasowe Kingspan Water & Energy Załączniki: Oszukują na AdBlue® i zatruwają powietrze środowisko naturalne/ekologia, transport - Zbliża się sezon smogowy. W trosce o czystość powietrza inspekcja transportu drogowego od kilku lat próbuje wyeliminować te samochody, w których został wycięty filtr cząstek stałych DPF. Okazuje się jednak, że to nie jedyny problem, bowiem nieuczciwi właściciele samochodów zaczynają oszczędzać również na… płynie AdBlue®. Czym jest AdBlue® i czy warto ingerować w oprogramowanie swojego samochodu? Jakie są tego konsekwencje? Hashtagi: #środowisko naturalne/ekologia #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy