Data publikacji: 18.06.2019 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Poczta Polska testuje auta zasilane gazem LNG Kategoria: technologie, transport
Ciągnik siodłowy marki Scania, zasilany gazem LNG jest testowany przez pracowników Poczty Polskiej na trasie Lublin-Warszawa-Lublin. To kolejny etap wdrażania programu stopniowej wymiany floty samochodowej narodowego operatora wyznaczonego na niskoemisyjną.
Ciągnik siodłowy marki Scania, zasilany gazem LNG jest testowany przez pracowników Poczty Polskiej na trasie Lublin-Warszawa-Lublin. To kolejny etap wdrażania programu stopniowej wymiany floty samochodowej narodowego operatora wyznaczonego na niskoemisyjną.
Testowany przez Pocztę Polską pojazd to ciągnik siodłowy Scania R410 nowej generacji zasilany skroplonym gazem ziemnym nazywanym w skrócie LNG (ang. liquefied natural gas). Osiągi i charakterystyka 13-litrowego zastosowanego w nim silnika są takie, jakich oczekuje się od nowoczesnego silnika wysokoprężnego o tej samej mocy. Wykorzystanie gazu ziemnego pozwala jednak na redukcję emisji CO2 na poziomie około 10 proc. Co więcej, w przypadku pojazdów zasilanych LNG emisja toksycznych tlenków azotu jest o ponad 60 proc. niższa, w porównaniu z pojazdami zasilanymi dieslem. Dodatkowo, dzięki właściwościom gazu ziemnego możliwe jest całkowite wyeliminowanie emisji cząstek stałych. Ciągnik został wyposażony w zautomatyzowaną skrzynię biegów Scania Opticruise, która zapewnia płynną i szybką zmianę biegów oraz najwyższy komfort jazdy kierowcy. Zasięg typowego ciągnika siodłowego Scania zasilanego LNG w płaskim terenie wynosi do 1300 km.
– Zgodnie ze strategią Poczta Polska stawia na rozwój usług logistycznych. Rocznie przewozimy ponad 1,8 miliarda przesyłek pocztowych i ponad 1 mln przesyłek paletowych. Prognozy pokazują, że w kolejnych latach wolumeny będą rosły. Jednocześnie przygotowując się do wejścia w tzw. „Strefy Czystego Transportu” Poczta, podobnie jak inne firmy logistyczne, z odpowiednim wyprzedzeniem analizuje rynek pojazdów zarówno elektrycznych, jak i na paliwa alternatywne, aby zdobyć doświadczenia i jak najlepiej przygotować się do wymiany floty – mówi Jerzy Garycki, dyrektor zarządzający Pionem Operacji Logistycznych Poczty Polskiej
1 / 5
Podstawowe zadania stawiane przed współczesnym transportem nie zmieniły się, przewozy są jednak wykonywane ze znacznie większą intensywnością. Zmienia się za to otoczenie transportu i oczekiwania wobec niego. Słowo-klucz we współczesnym myśleniu o branży transportowej, to zrównoważony rozwój.
– W Scania traktujemy zrównoważony rozwój bardzo poważnie, jako zadanie na tu i teraz. Optymalizując transport i mobilność w inteligentny sposób, wykorzystując nie tylko paliwa alternatywne, ale także digitalizację i automatyzację, możemy ograniczyć marnotrawstwo w transporcie i zadbać o środowisko. Scania to znacznie więcej niż produkty i usługi, to kompleksowe, zrównoważone rozwiązania transportowe – komentuje Paweł Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska S.A.
Scania przewodzi w dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań transportowych, w tym pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi, które mogą sprostać typowym wyzwaniom stawianym przez współczesny transport.
– Coraz więcej przedsiębiorstw jest świadomych potrzeby redukcji emisji CO2 w wykonywanych przez siebie operacjach transportowych. Testy pojazdu Scania zasilanego gazem w Poczcie Polskiej są doskonałym przykładem odpowiedzialnego podejścia tej organizacji do tych wyzwań. Jesteśmy liderem zrównoważonego transportu na rynku. W naszej ofercie znajdują się produkty i usługi, dzięki którym możemy zaproponować lepiej dopasowane, bardziej zrównoważone i korzystniejsze pod względem kosztów rozwiązania niż jakikolwiek inny producent. Pojazdy Scania zasilane gazem pozwalają na osiągnięcie idealnej równowagi między niską emisji spalin, mocą i zasięgiem – dodaje Paweł Paluch.
Poczta Polska od ponad roku przeprowadza największe w Polsce testy aut zasilanych paliwami alternatywnymi. W ubiegłym roku testowano pojazdy elektryczne do 3,5 t o ładowności do 800 kg. Jesienią do pocztowej floty dołączy kilkadziesiąt aut tego typu. W tym roku przetestowano elektryczne dostawczaki kilku marek o ładowności pow. 800 kg. Zaplanowane są też testy kolejnego auta zasilanego gazem LNG. źródło: Biuro Prasowe Poczta Polska Załączniki: Hashtagi: #technologie #transport