Masz komunikacyjne OC w PZU i miałeś stłuczkę nie z własnej winy? Teraz to PZU wyceni tę szkodę. Zorganizuje też naprawę Twojego samochodu lub pokryje jej koszty. Bez względu na to, gdzie ubezpieczony był sprawca kolizji. Największy polski ubezpieczyciel wprowadza bezpośrednią likwidację szkód. Doświadczenia europejskie pokazują, że propozycja ta wiele zmieni na rynku OC.
– Kiedy prezentując w marcu ‘12 roku strategię PZU mówiłem, że chcemy być najbardziej zorientowaną na klienta firmą ubezpieczeniową w naszym regionie, miałem na myśli właśnie takie rozwiązania. Nowe, ułatwiające życie, zdejmujące obowiązki z barków klienta. Rozwiązania, które dadzą jemu jasny sygnał: możesz na nas polegać. W każdej sytuacji jesteśmy w PZU po to, aby Ci pomóc – mówi Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU i dodaje: – Wspomniałem wówczas także, że chcemy być strażnikiem rynku i dzięki otwartemu umysłowi i doświadczeniu możemy wyznaczać trendy dla całej branży ubezpieczeniowej w kraju. Dziś PZU staje w obronie klientów i wskazuje rynkowi kierunek. Bezpośrednia likwidacja szkody to niezbędna konieczność, jeśli rynek chce poprawić jakość świadczonych usług i podnieść zaufanie do firm ubezpieczeniowych. PZU jest pierwszy.
„Od razu jak mi powiedział, że ma OC w PZU, to się uspokoiłem”[1] – to wypowiedź jednego z kierowców ankietowanych w badaniu na temat doświadczeń z likwidacją szkody z OC komunikacyjnego. Opinia ta nie jest odosobniona. Poszkodowany nie ma żadnego wpływu na to, gdzie sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie. Dla 67 proc. kupujących OC kryterium wyboru jest cena. Efekt jest taki, że z roku na rok rośnie liczba skarg do rzecznika ubezpieczonych na przewlekłość postępowania ubezpieczycieli i zaniżanie wycen.
– Receptą na to może być nowe rozwiązanie – bezpośrednia likwidacja szkód. Ubezpieczyciel bierze na siebie wszelkie sprawy poszkodowanego związane z dochodzeniem odszkodowania u ubezpieczyciela sprawcy – mówi Tomasz Tarkowski, członek zarządu PZU, odpowiedzialny za obszar likwidacji szkód. – Obecnie problem leży w systemie, gdzie poszkodowany nie jest związany z ubezpieczycielem likwidującym szkodę. Dodatkowo wejście na rynek ubezpieczycieli specjalizujących się w „tanim OC” doprowadziło do zmiany tego ubezpieczenia w parapodatek. Rewolucyjna zmiana, którą proponujemy, spowoduje, że poszkodowany klient stanie się podmiotem w relacjach z ubezpieczycielem – dodaje Tarkowski.
Likwidacja bezpośrednia po raz pierwszy daje kierowcy argument, żeby przy wyborze OC na samochód kierował się nie tylko ceną. Posiadanie polisy OC w PZU, który dobrze likwiduje szkody, daje mu pewność sprawnego uzyskania odszkodowania lub naprawy pojazdu, gdy sam będzie poszkodowany. To może działać na wyobraźnię.
W razie wypadku to PZU przejmuje wszystkie formalności i kontakt z ubezpieczycielem sprawcy. Dla poszkodowanego posiadacza samochodu wybór bezpośredniej likwidacji szkody przez PZU oznacza też skorzystanie z najszybszej na rynku likwidacji szkody[2] przeprowadzonej na najwyższym poziomie. Aż 92 proc. klientów PZU deklaruje, że jest zadowolonych z obsługi[3]. Koszty holowania, parkowania uszkodzonego samochodu, najmu samochodu zastępczego i inne dodatkowe straty są zwracane przez PZU.
Bezpośrednia likwidacja szkody w PZU to korzyści dla klienta:
- możliwość świadomego wyboru oferty OC komunikacyjnego ubezpieczyciela, który zlikwiduje również ewentualną, przyszłą szkodę ubezpieczonego;
- brak konieczności kontaktu z „obcym” zakładem ubezpieczeń, najkrótsza droga do zgłoszenia szkody;
- szkodę likwiduje ubezpieczyciel, dla którego poszkodowany jest klientem;
- likwidacja szkody przez zakład ubezpieczeń, który nie odpowiada za szkodę z OC sprawcy, czyli nie jest „sędzią w własnej sprawie”;
- najkrótszy czas likwidacji – od zgłoszenia szkody do decyzji;
- możliwość przetestowania jakości usług likwidacji szkód w pojeździe przez PZU;
- największa sieć współpracujących serwisów – partnerów programu Sieć Naprawcza PZU Pomoc;
- organizacja usług możliwa pod jednym całodobowym numerem telefonu 801 102 102.
W polskich realiach rozwiązanie bezpośredniej likwidacji szkód może wpłynąć na wzrost zaufania do branży ubezpieczeniowej. Przykłady krajów, w których wprowadzono bezpośrednią likwidację szkód pokazują, że można spodziewać się bardzo konkretnych zmian na rynku. We Francji i Hiszpanii średni jej czas spadł z około miesiąca do tygodnia. Znacznie zmniejszyła się też liczba spraw sądowych o wysokość wypłacanych odszkodowań.
Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody dostępna jest od 4 kwietnia 2014 r. dla wszystkich, którzy mają OC komunikacyjne w PZU. Usługa nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat.
Jak działa usługa bezpośredniej likwidacji szkód
To bardzo proste. Jeśli masz w PZU OC na swój samochód osobowy i zostanie on uszkodzony w kolizji drogowej, której sprawca ma OC komunikacyjne w innym towarzystwie, zgłoś szkodę do nas. Weźmiemy na siebie załatwienie wszystkich formalności z ubezpieczycielem sprawcy, a Ty dostaniesz od nas pieniądze równe odszkodowaniu z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji – szybko i sprawnie.
Jak wygodnie zgłosić szkodę?
Możesz to zrobić na kilka sposobów, np.:
- zadzwonić pod numer 801 102 102,
- wysłać sms o treści SZKODA pod numer 4102 – oddzwonimy i przyjmiemy zgłoszenie,
- odwiedzić nasz oddział.
Co dalej?
- Umówimy wygodny dla Ciebie termin i miejsce oględzin uszkodzonego samochodu.
- Zawrzesz z PZU umowę zlecenia na bezpośrednią likwidację szkody – bez opłat i kosztów.
- W każdej chwili możesz sprawdzić, co się dzieje z Twoim zgłoszeniem. Wystarczy, że zadzwonisz na całodobową infolinię.
- Zaproponujemy ci możliwość realizacji bezgotówkowej naprawy w wybranym serwisie z listy partnerów programu Sieć Naprawcza PZU Pomoc.
- Szybko wypłacimy pieniądze na naprawę samochodu – Tobie lub warsztatowi, który naprawia samochód oraz za inne szkody związane z uszkodzeniem Twojego samochodu osobowego.
- Zwrócimy się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku o zwrot wypłaconych świadczeń.
[1] 2/3 kierowców woli, gdy sprawca ma OC w PZU. Na podstawie badania Millward Brown, próba reprezentatywna n=1002, maj 2013
[2] Wg danych za lata 2012–2013 – na podstawie raportu Deloitte Advisory Sp. z o.o. 2014 – PZU najszybciej na rynku likwiduje szkody z komunikacyjnych ubezpieczeń OC.
[3] Badanie satysfakcji z likwidacji szkód PZU, próba n=1601, grudzień 2013.