Data publikacji: 16.10.2020 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Tramwaj im. Brunona Zwarry Kategoria: wydarzenia, kultura/sztuka/rozrywka
Brunon Zwarra – pisarz, rzemieślnik, działacz społeczny został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1061. W piątek, 16 października, na dwa dni przed 101 rocznicą urodzin tego wybitnego pisarza, na gdańskie tory wyjechał tramwaj jego imienia. To już 54 gdański tramwaj, który ma swojego patrona. Z okazji nadania imienia oraz rocznicy urodzin Brunona Zwarry, Muzeum Gdańska przygotowało trzecie wydanie powieści historycznej „W gdańskiej Twierdzy”. Planowane są wydania wszystkich jego najważniejszych prac, w tym „Gdańsk 1939”.
Mamy takie szczęście, że ostatnio z dużą intensywnością nadajemy imiona nowym tramwajom – a to dla tego, że tramwaje do nas przyjeżdżają regularnie. To kolejny tramwaj zakupiony w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – programu współfinansowanego przez UE – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Tramwaj jak pomnik
Tramwaj mający swojego patrona jest w pewnym sensie pomnikiem. Jest pomnikiem, który krąży w przestrzeni Gdańska. W przypadku Brunona Zwarry ta myśl jest szczególna, gdyż tramwaj będzie krążył po miejscach dla niego najważniejszych – od Biskupiej Górki, na której spędził dzieciństwo, przez Wrzeszcz, gdzie pracował, po Oliwę, gdzie przez wiele lat mieszkał – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska.
1 / 6
Uroczystość nadania imienia Brunona Zwarry przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska odbyła się w piątek, 16 października. W uroczystości wzięli również udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, a także członkowie rodziny patrona oraz przedstawiciele Muzeum Gdańska, Rady Społecznej przy Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska im. B. Zwarry, Stowarzyszenia Biskupia Górka i spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Brunon Zwara był człowiekiem z krwi i kości, postacią o niezwykle ciekawej biografii. Życzę wszystkim, którzy będą podróżowali tym tramwajem, gdy zobaczą, że jest imienia Brunona Zwarry, aby sobie pomyśleli, co oni – co my możemy zrobić codziennie dla naszego miasta, dla naszej ojczyzny – mówiła prezydent Gdańska.
Na uroczystości byli rownież obecni przedstawiciele rodziny Brunona Zwarry – m. in. jego córki, syn oraz wnuki.
Chciałabym w imieniu rodziny podziękować pani prezydent i wszystkim osobom, które się przyczyniły do zrealizowania tej inicjatywy – tego pięknego tramwaju. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że będzie jeździł tramwaj z imieniem naszego ojca, tym bardziej, że tata miał w swoim życiorysie taki epizod, że pracował w Zakładach Komunikacji Miejskiej – wspominała Maria Dryżał, córka Brunona Zwarry.
W gdańskiej twierdzy
Brunon Zwarra zawsze podkreślał, że to co miał do powiedzenia, powiedział w swoich książkach. To na czym mu zależało najbardziej to była pamięć zawarta w książkach. My dzisiaj, jako Muzeum Gdańska spełnimy ten testament – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska.
Brunona Zwarrę pamiętamy jako kustosza pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Ale był on również pisarzem, autorem nie tylko prac historycznych dotyczących biografii i pamięci o tej społeczności tak straszliwie doświadczonej w trakcie i po II Wojnie Światowej, ale również był autorem wielu powieści, w tym powieści historycznych. Dzisiaj chciałem pokazać pierwszą książkę, która stanowi początek reedycji wszystkich prac Brunona Zwarry – wyjaśniał prof. Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Gdańska.
Z okazji nadania tramwajowi PESA Jazz Duo im. Brunona Zwarry oraz przypadającej 18 października 101. rocznicy urodzin nestora Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska przygotowało trzecie wydanie powieści historycznej „W gdańskiej Twierdzy”. Opowieść o losach internowanych w Twierdzy Wisłoujście oficerów powstania listopadowego (1830-1831) powstała na podstawie pamiętników Polaków i Niemców, którzy byli jego świadkami, bądź uczestnikami wydarzeń. Obok fikcyjnych postaci pojawiają się także te autentyczne, przypomniane dzięki Gdańskiemu almanachowi miejskiemu i adresowemu z 1831 r. 283-stronnicową publikację, ilustrowaną archiwalnymi materiałami ze zbiorów Muzeum Gdańska, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Biblioteki Gdańskiej PAN będzie można nabyć w oddziałach Muzeum Gdańska w cenie 49,99 zł. Wydaniem powieści historycznej Brunona Zwarry Muzeum Gdańska rozpoczyna wieloletni, zainicjowany przez prezydenta Pawła Adamowicza projekt reedycji prac autora o historii miasta i jego lokalnej społeczności. W porozumieniu ze spadkobiercami praw do dzieł Brunona Zwarry planowane są wydania wszystkich najważniejszych prac, w tym „Gdańsk 1939” oraz pięciotomowych „Wspomnień gdańskiego bówki”. Publikacje będą wydawane przy okazji rocznic związanych z twórczością, życiem pisarza oraz historią Polaków w okresie międzywojennym.
Gdański pisarz
Brunon Zwarra (18 X 1919 Gdańsk – 14 VIII 2018 Gdańsk) – pisarz, rzemieślnik, działacz społeczny. Uczęszczał do Gimnazjum Polskiego, po ukończeniu którego rozpoczął w 1935 r. pracę w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu. Należał do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Zjednoczenia Zawodowego Polaków, był też zawodnikiem Klubu Sportowego Gedania. W przededniu wojny wyjechał do Gdyni, gdzie po zajęciu miasta przez Niemców, został 14 IX 1939 r. aresztowany i osadzony w obozie w Nowym Porcie, następnie w Stutthofie i Sachsenhausen. Zwolniony w 1942 r., ponownie znalazł zatrudnienie w emalierni J. Segora. Po roku 1945 brał udział w odbudowie wytwórni, która od tej pory działała pod szyldem Zakład Lakierniczo-Emalierski „Gedania”. Szykanowany przez władze, w latach 70. zrezygnował z pracy zawodowej i za namową dr. Mariana Pelczara poświęcił się dokumentowaniu losów gdańskiej Polonii. Zasłynął jako autor „Wspomnień gdańskiego bówki” oraz książki „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”. W dorobku miał też powieści „Gdańszczanie” oraz „W gdańskiej twierdzy”.
W setną rocznicę urodzin Brunon Zwarra został ogłoszony patronem Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska, które z inicjatywy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz zostało utworzone przy Muzeum Poczty Polskiej – oddział Muzeum Gdańska. źródło: Biuro Prasowe Muzeum Gdańska Załączniki: Hashtagi: #wydarzenia #kultura/sztuka/rozrywka