Informacja prasowa
Warszawa, 27 czerwca 2018
Twoja samochodowa apteczka – czy masz w niej wszystko?
Samochód to jeden z naszych podstawowych środków transportu. Oprócz przemieszczania się nim do i z pracy lub na zakupy, wybieramy się nim również w dalsze wycieczki, m.in. na urlop. W związku z tym w każdym z samochodów powinna znaleźć się apteczka. Choć jeszcze nie jest obowiązkowa i nie reguluje jej kodeks drogowy, to może nam, jak i innym pasażerom, uratować życie. Co powinno się w niej znaleźć, aby móc śmiało stwierdzić, że jest się przygotowanym na każdą ewentualność?
Po pierwsze: nie szkodzić
Do wypadków czy stłuczek dochodzi w różnych sytuacjach i miejscach, co sprawia, że odnoszone przez podróżnych urazy mają niejednorodny charakter. Dlatego zawartość samochodowej apteczki powinna być jak najbardziej uniwersalna.
Na pewno powinny się w niej znaleźć sterylne kompresy gazowe, bandaże oraz plastry. Dzięki nim możliwe będzie zabezpieczenie powierzchownych ran czy otarć. W związku z tym, że nawet w najbardziej zadbanych autach znajduje się wiele potencjalnych ogniw, mogących spowodować zakażenie, warto zaopatrzyć się również w odpowiednie środki dezynfekujące drobne rany i otarcia, jak maści z antybiotykami (np. MaxiBiotic), które wyeliminują ryzyko powstania zakażeń. Badania brytyjskich naukowców z Queen Mary University w Londynie dowodzą, że na kierownicy możne znaleźć się nawet dziewięć razy więcej bakterii niż na desce sedesowej w publicznej toalecie.
Obowiązkowym elementem wyposażenia apteczki samochodowej są także lateksowe rękawiczki ochronne. Dzięki nim każde podejmowane przez nas działanie będzie higieniczne. Wypadek samochodowy (niezależnie czy jesteśmy jego uczestnikiem lub świadkami) powoduje bardzo duży stres. Choć z pewnością większość z nas przeszła podstawowe szkolenia udzielania pierwszej pomocy, warto zaopatrzyć się także w odpowiednią instrukcję, mając w pamięci podstawową zasadę lekarzy – po pierwsze: nie szkodzić.
Na wszelki wypadek
Złe warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, korzystanie z telefonów komórkowych czy (o zgrozo!) jazda na „podwójnym gazie” często są przyczynami bardzo poważnych wypadków. Choć w takich przypadkach konieczna jest pomoc wykwalifikowanych ratowników, czasem liczy się każda sekunda. Właśnie dlatego w apteczce powinna znaleźć się opaska uciskowa (hamująca silne krwawienie), ustnik służący przeprowadzaniu sztucznego oddychania oraz koc termiczny. Uzupełnieniem dobrze spakowanej apteczki będą nożyczki lub nóż, dzięki którym, w razie konieczności, przetniemy pasy bezpieczeństwa, odzież czy bandaże.
Apteczka, obok gaśnicy, trójkąta i kamizelki odblaskowej, powinna być podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że nie zabierze wiele miejsca w aucie. Także waga apteczki nie sprawi, że przyjdzie nam płacić większe rachunki za paliwo. Kupując, czy uzupełniając apteczkę powinniśmy pamiętać, że dzięki niej możemy uratować czyjeś zdrowie lub życie.
DODATKOWE INFORMACJE
MaxiBiotic – lek w postaci maści do stosowania miejscowego na skórę przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry. Substancje czynne leku to trzy antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego, wobec bakterii będących przyczyną większości zakażeń skóry. Maść dostępna w tubach zawierających 3 g, 5 g i 15 g leku lub jednorazowych saszetkach o pojemności 1 g.
Średnia cena apteczna maści, 5 g: 11,80 zł
Średnia cena apteczna saszetek, 1 g x 10 sztuk: 16,70 zł
MaxiSeptic – środek antyseptyczny w postaci spray’u, który stosuje się na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych oraz zapobiegania zakażeniom. Lek zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku. Spray dostępny w dwóch pojemnościach – 50 ml i 250 ml.
Średnia cena apteczna spray’u, 50 ml: 17,40 zł
MaxiBiotic – substancjami czynnymi leku są: neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracyna cynkowa. 1 g maści zawiera 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 j.m. polimyksyny B siarczanu oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej. Inne składniki leku to wazelina biała. Stosowanie: lek jest przeznaczony do stosowania miejscowo na skórę. Po wyjęciu tuby z pudełka i odkręceniu zakrętki należy odwróconą zakrętką przebić aluminiowe zabezpieczenie wylotu tuby i wycisnąć potrzebną ilość maści. Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Lek MaxiBiotic należy nakładać na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 5 razy na dobę. Miejsce to po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po ukończeniu leczenia nie należy ponownie stosować leku przed upływem 3 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss českà republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praga 7, Republika Czeska.