Zima to ciężki czas dla kierowców. Duże opady śniegu, jezdnia śliska niczym lodowisko oraz niskie temperatury przypominają nam dotkliwie o naszym położeniu geograficznym. A jest to czas szczególny – Święta, Sylwester czy ferie są okresem częstych wyjazdów Polaków. Nierzadko udajemy się w góry, gdzie warunki podróżowania samochodem są bardzo wymagające. Możemy sobie ułatwić życie, jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach:
- Przede wszystkim musisz pamiętać o przygotowaniu samochodu na zimę – zmień opony na zimowe, które zapewnią większe bezpieczeństwo jazdy. Droga hamowania pojazdu na mokrej powierzchni przy oponach zimowych jest 20% krótsza niż przy oponach letnich[1].
- Obejrzyj dokładnie opony, szukając pęknięć, ubytków lub odkształceń. Zobacz, czy bieżnik jest w dobrym stanie. Istotna w kontekście bezpieczeństwa jest głębokość bieżnika – powinna mieć nie mniej niż 1,6 mm głębokości. Zaleca się jednak, żeby opony zimowe miały bieżnik o głębokości nie mniejszej, niż 4 mm, ponieważ wtedy zachowują swoje parametry.
- Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest na odpowiednim poziomie, ponieważ konsekwencją niskiego ciśnienia jest gorsza kontrola nad pojazdem, szybsze zużycie opon, większe zużycie paliwa oraz poważne uszkodzenie opony, które może prowadzić do wypadku (tylko 39% kierowców sprawdza ciśnienie raz na jakiś czas, przy tankowaniu, 9% przed długą podróżą, a aż 5% nigdy[2] ).
- Przed sezonem zimowym sprawdź temperaturę zamarzania płynu chłodniczego i w razie potrzeby wymień go na nowy.
- Musisz mieć pewność, że układ hamulcowy działa sprawnie i akumulator jest naładowany.
- Wymień płyn do szyb na zimowy oraz, w razie potrzeby, również wycieraczki. Dobra widoczność to podstawa bezpiecznej jazdy.
- Sprawdź system ogrzewania pojazdu oraz odpowiednie wyposażenie awaryjne – apteczkę, koc, łopatę do odśnieżania, latarkę, zapałki oraz skrobaczkę do szyb.
- Jeśli wybierasz się w góry, zaopatrz się w łańcuchy śniegowe na opony dostosowane do ich rozmiaru. W przypadku śnieżycy założenie łańcuchów może być jedynym sposobem na utrzymanie właściwego kierunku ruchu. Opony zimowe oraz posiadanie w samochodzie łańcuchów jest obowiązkowe np. we Francji, Włoszech czy Austrii. Należy pamiętać, że szybkość jazdy z łańcuchami na oponach to maksymalnie 50 km/h, nie wolno gwałtownie hamować lub przyśpieszać. Łańcuchy trzeba też odpowiednio konserwować, żeby zachowały swoje właściwości. Ale przede wszystkim muszą być odpowiednio dobrane do danej opony oraz właściwie założone, żeby skutecznie przenosiły moment obrotowy na nawierzchnię i eliminowały m.in. zjawisko uślizgu.
- Dobrze się wyśpij, szczególnie przed długą podróżą. Staraj się podróżować w czasie Twojej normalnej aktywności (np. dzień zamiast nocy), rób przerwy co 2 godziny, staraj się nie podróżować samotnie – aktywny pasażer to najlepszy strażnik twojego samopoczucia, unikaj ciężkich posiłków powodujących senność, uważaj na niektóre leki.
- Bądź skoncentrowany. Nie pisz sms-ów, nie zmieniaj płyt w odtwarzaczu. Nawet drobna nieuwaga może drogo kosztować.
- W miarę możliwości tankuj do pełna. Unikniesz sytuacji, kiedy zbierze się woda w baku i przedostanie do paliwa.
- Nigdy nie nagrzewaj samochodu w zamkniętym pomieszczeniu typu garaż. Rób to na otwartej powierzchni.
- Zachowaj odpowiednią odległość od samochodu, który jedzie przed Tobą, ponieważ musisz mieć miejsce w razie nagłego hamowania. Bezpiecznie jest zachować podwójną odległość między pojazdami. Pozwoli to uniknąć gwałtownego hamowania.
- Pamiętaj o tym, że śnieg często przykrywa różne niebezpieczne rzeczy, typu kłody, kamienie czy zlodowaciałe odcinki dróg.
- Unikaj sytuacji, kiedy będziesz musiał hamować przy dużej prędkości, nie wykonuj nagłych ruchów – zarówno przyśpieszania, jak i zwalniania. Staraj się zdjąć nogę z gazu bez używania hamulca.
<
p>
[1]Cortina. A dynamic simulation test when temperature at 5°C
[2] Badanie opinii publicznej na temat świadomości znaczenia opon dla bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska, Millward Brown dla Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, IX/X 2013
Źródła: materiały prasowe firm, www.etrma.com, ADAC , zdjecie: dreamstime.com